Kerítés építési szabályok Veszprémben

Az egyik legfontosabb szabály, hogy nem kötelező kerítés építeni. Ha mégis úgy döntesz, hogy jobb kerítéssel mint nélküle, akkor viszont segítünk eligazodni , mi a helyzet ezen a téren Veszprémben.

Kerítéstervezés: nulladik lépés?! Igen!

Nem. Sajnos nem az, hogy megálmodod, mit szeretnél!

Amennyiben erre az oldalra tévedtél, bizonyára kerítésépítésen, felújításon törőd a fejed. A pénztárcád lehetőségei mellett tudjuk, hogy már körvonalazódik az elképzelésed, hiszen bizonyára vannak olyan kerítéstípusok, amik igazán kedvedre valók, ám van egy rossz hírünk!

Az csak egy dolog, hogy a szemednek mi tetszik és mik az adott anyagi lehetőségeid, de mielőtt beleéled magad, van pár lépés, amit egész egyszerűen nem lehet megkerülni, mert előfordulhat, hogy csalódással fogadod: nálad ilyen típusú, anyagú, magasságú kerítés nem lehet!

Miért ne lehetne? Kérdezed….

Tudd, hogy a kerítésekre vonatkozóan is vannak általános rendelkezések, amiket be kell tartani. Így mielőtt bármit tervezel vagy már a vásárláson gondolkozol, nem árt alaposan körbejárnod a témát, hiszen minden adott településnek megvannak a maga szabályai. Ezeknek a szabályoknak a gyűjteménye a Helyi építési szabályzat ( HÉSZ )

Van két általános kerítés építési szabály Veszprémben :

1./ A közlekedési területek, közterületek felőli kerítések vonalát a telekhatáron, vagy annak közvetlen közelében kell meghatározni.

2./  A kerítések, kerítésszakaszok, kapuk közlekedési terület, közterület felőli átlagos magassága valamennyi beépíthető övezetben legfeljebb 180 cm lehet.

Az építési szabályok Veszprémre, Kádártára és Gyulafirátótra vonatkozó gyüjteményét itt találod.

A nulladik lépés egyértelműen az, hogy járj utána, térképezd fel mit szabad és mit nem a lakóhelyeden, majd csak ezután kezdődhet a nézelődés, tervezgetés és a megvalósítás!

Persze ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy le kell mondanod a neked tetsző, akár egyedileg tervezett kerítésről. Gyere el bemutatótermünke Veszprém _ Kádártára és segítünk az elképzelésednek és a helyi rendeleteknek is megfelelő kerítésrendszert találni.

Kerítés építési szabály Veszprém területén kategorizálva

Először is létezik egy karaktertérkép, ami típusokra bontja a város területét. A karaktertérképen szerepő információkat pedig össze kell nézni a településkép-védelmi rendelettel.

A településkép-védelmi rendelet tartalmazza a konkrét szabályokat és a fogalmi meghatározásokat:

1./ Utca, közterület felőli telekhatáron létesülő kerítések, kapuk hagyományos megjelenéssel és anyaghasználattal, falazott natúr kő, vakolt tégla, vakolt vagy látszóbeton felülettel, fa vagy acél anyagú betétekkel, kapuzattal alakíthatók ki.

2./ Előkertes beépítés esetén a kerítéseket, kapukat átlátható módon, alacsony lábazattal kell kialakítani, a belső oldalon sövény, vagy futónövény
telepítéssel.

1./ Utca és közterület felőli telekhatáron kerítéseket a lábazatok, oszlopok, tömör felületei esetében falazott natúr kő, vakolt, látszó tégla és beton felülettel, az áttört részeken fa, fém anyagú átlátható betétekkel, kapuzattal kell kialakítani.

2./ Előkertes beépítés esetén a kerítéseket, kapukat átlátható módon, alacsony lábazattal kell kialakítani, a belső oldalon sövény, vagy futónövény
telepítéssel.

1./ Ahol kerítés készül, ott az utca és közterület felőli kerítésszakaszok falazott natúr kő, vakolt, vagy látszó tégla és beton felülettel, egyszerű kialakítású
fa, vagy acél anyagú, áttört betétekkel, kapuzattal készülhetnek, telekhatáron elhelyezve.

2./ Előkertes beépítés esetén a kerítéseket, kapukat átlátható módon, alacsony lábazattal kell kialakítani, a belső oldalon sövény, vagy futónövény
telepítéssel.

1./ Csak egységes kialakítással, egyformán valósíthatók meg :

  • előtetők
  • mellvédek és szélfogók
  • árnyékoló ernyők
  • redőnyök

2./ Kerítés a tömbben kialakult módon, átláthatóan alakítható ki

1./ Utcai, közterületi telekhatáron csak alacsony beton, kő, vakolt lábazatú, átlátható acél, fa vagy vasbeton kerítés létesíthető telekhatáron elhelyezve.

2./ Kerti építményeket – garázs kivételével – a fő rendeltetésű épület(ek) mögött, közterületről nem láthatóan kell elhelyezni. 

Tömör kerítés nem létesíthető, csak átlátható, alacsony lábazatú, vagy lábazat nélküli kerítés létesíthető

Helyi védettségű építészeti örökség telkén törekedni kell az értékes táj- és kertépítészeti alkotások (kerítés, támfal, tereplépcső, kerti pavilon, medence,
pergola, filagória, stb.) megőrzésére.

Kizárólag áttört kerítés létesíthető belátást gátló növényzettel.

A kerítések csak átlátható, tömör lábazat nélkül építhetők.

Tömör kerítés nem építhető, továbbá tilos a természetes talaj- és terepszint 1,0 m-nél nagyobb méretű megváltoztatása. A kerítés csak átlátható jelleggel, acél pálcás, dróthálós kivitelben létesíthető mögötte élősövény, vagy futónövény telepítéssel, legfeljebb 20 cm magas, beton, tégla, kő anyagú lábazattal,

TELEPÜLÉSKÉPI BEJELENTÉSI ELJÁRÁSOK ESETEI

1. Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni, utcafronti, közterület és magánút felől megjelenő kerítés építése, bővítése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése esetén, ha az ingatlan a karaktertérképen, illetve a szabályozási terven jelölt:

a) helyi értékvédelmi területen,
b) helyi védettségű telken és közvetlen szomszédságában,
c) főközlekedési utak és azok csomópontjai mentén,
d) országos jelentőségű védett természeti, és NATURA 2000 előírással érintett területen,
e) önkormányzati tulajdonú területen helyezkedik el.
f) olyan területen, amelyre a várból rálátás adódik